Top
Przekaż 1% podatku
Przekaż 1% podatku

Darowizny na rzecz Stowarzyszenia

Bank PEKAO S.A o/Kraków

28 1240 1431 1111 0000 1045 1072

Recenzje książek

Domowa pielęgnacja małego dziecka z porażeniem mózgowym
Kreska strona
autor: Nancie R. Finnie, tłuaczenie: Zofia Lubicz-Rudnicka, Janusz Jaworski
Agencja Wydawnicza TOR, Warszawa 1994

Blisko 10 lat temu (!) została oddana do rąk czytelnika jedna z najlepszych publikacji (o ile nie jedyna) o małym dziecku z porażeniem mózgowym i jego pielęgnacji. Do dzisiaj nie doczekaliśmy się wznowienia nie mówiąc już o drugiej edycji. Zniknęła błyskawicznie z półek księgarń. Dlaczego?
Domowa pielęgnacja małego dziecka z porażeniem mózgowym to niezwykła i niepowtarzalna pozycja, która powinna znaleźć się w bibliotece każdego rehabilitanta, nauczyciela przedszkola lub szkoły specjalnej a nade wszystko rodziców dzieci z porażeniem mózgowym.
Nancie Finnie w bardzo przystępny i zrozumiały sposób opisuje i praktycznie rozwiązuje codzienne problemy i trudności związane z opieką, pielęgnacją i edukacją małego dziecka z mpdz. Znajdziemy tu rozdziały, bogato ilustrowane, poświęcone podstawowym zasadom pielęgnacji, ćwiczeniom czynności fizjologicznych, sposobom kąpania, ubieraniu, karmieniu, mowie, spaniu, sposobom noszenia. Można także znaleźć opisy wózków i siedzisk, hamaków i stołów pionizacyjnych oraz różnych pomocy do poruszania się. Podanych jest wiele pomysłów na samodzielne wykonanie wielu pomocy a ich prostota zachęca do natychmiastowego złapania za zwykłe tekturowe kartony i nożyczki i zrobienie z nich specjalnego siedziska dla dziecka w przysłowiowe 5 minut! Książka zawiera niezwykle ciekawy dla rodziców i nauczycieli rozdział o prostych grach i zabawach z małym dzieckiem i doborze odpowiednich lub przystosowaniu nowych zabawek. Przystępny opis wczesnych stadiów prawidłowego rozwoju dziecka ułatwia rozpoznanie i pomaga w zrozumieniu problemów ruchowych dziecka z porażeniem mózgowym.
Berta i Karol Bobath (twórcy jednej z najbardziej znanych metod rehabilitacji dzieci z mpdz) pisząc przedmowę do pierwszego wydania zwrócili uwagę na jeszcze jedną bardzo cenną wartość tej książki: "Pani Finnie próbuje podać ściśle określone rady na temat trudności pielęgnacji różnych typów dzieci. Mówi ona: Jeżeli twoje dziecko jest takie..., to zrób to.... Nigdy przedtem nie traktowano tych problemów w taki sposób. To właśnie sprawia, że książka - wraz z wieloma ilustracjami - jest cenna dla rodziców, nauczycieli i tych wszystkich, którzy troszczą się o dzieci z porażeniem mózgowym".
Mimo, że opisy i wskazówki praktyczne są bardzo szczegółowe należy zawsze skonsultować się z fizjoterapeutą i lekarzem a po wspólnym ustaleniu celu i planu leczenia oraz rehabilitacji zastosować konkretne rozwiązania, które zależne są od wieku dziecka i jego aktualnych, indywidualnych i specyficznych potrzeb na danym etapie rozwoju psychoruchowego.
Znajdźcie i przeczytajcie tę niezwykłą książkę, wykorzystajcie znalezione pomysły i rozwiązania - może okazać się, że odkryjecie nieznane do tej pory możliwości swoich dzieci.

A może doczekamy się drugiej edycji?

Warto nie tylko przeczytać.

Anna Olasińska

Pozostale aktualnosci
Bajki, które leczą. Część 1.   Bajki, które leczą. Część 2.   Dzieci z autyzmem i zespołem Aspergera
autor: Doris Brett
wiecej
 
autor: Doris Brett
wiecej
 
autor: Wanda Waclaw, Ulla Aldenrud, Stefan Ilstedt
wiecej
pik
Kwartalnik „Światło i cienie” Pobierz program do rozliczania PITa

ChSON "Ognisko" | ul. Lubelska 21 | 30-003 Kraków
tel. +48 12 423 12 31 | faks: +48 12 422 96 38 | e-mail: biuro@ognisko.org.pl

DEKLARACJA DOSTĘPNOŚCI

Projekt i realizacja: Otwarte

e-mail Projekt i realizacja Otwarte